W ostatnim tygodniu czerwca do Warszawy przyjechał Zoltan Polgar, legenda węgierskiego winiarstwa. Wraz w polskimi partnerami Joanną Tauber i Maciejem Wasilewskim zaprezentowali oni w Pałacu Sobańskich, siedzibie Polskiej Rady Biznesu cztery specjalnie przygotowane na rynek polski wina. Wina te, Syriah 2015, Cabernet Franc 2015 oraz Credo 2012 i Elixir 2012 znajdują się obecnie w ofercie sklepu internetowego DobreWino oraz są wprowadzane do wybranych restauracji i sieci hotelowych.
Obecni na spotkaniu szefowie i sommelierzy czołowych restauracji wysoko ocenili ofertę Cabernet Franc, które ma szansę stać się czołowym winem reprezentującym nasz region w karcie restauracyjnej, przynajmniej w Warszawie. Rok 2015 był w Villany świetny dla Cabernet Franc. Region ten jest obecnie uważany za najlepsze miejsce do uprawy tego szczepu w Środkowej Europie.
Elixir i Credo jako wina super premium będą raczej łupem koneserów wina w sieci detalicznej.
Zoltan Polgar opowiedział o historii winiarstwa w regionie Villany. Jego rodzina zajmuje się uprawą winorośli co najmniej od czwartego pokolenia, potwierdzone opowieściami pradziadka. Villany to optymalna kombinacja śródziemnomorskiego klimatu, nachylonych stoków, wapienno-wulkanicznej gleby, odpowiedniej amplitudy temperatur i wielowiekowej tradycji. Zdaniem Zoltana ważnym elementem stylu życia w Villany jest łowiectwo i bliskość natury. Dziczyzna to idealne dopełnienie dla męskiego Elixiru i Cabernet Franc. Zoltan poluje oraz przyrządza kuropatwy i króliki.
Zoltan pije codziennie około 500 ml różnych win jako część swoich obowiązków właściciela i winemastera winnicy. Jak mówi – swoją pracę trzeba lubić. Nieoczekiwaną zaletą tego zawodu jest również duża odporność na komary – nie bez znaczenia w 30-sto stopniowych czerwcowych upałach.
Maciej Wasilewski opowiadał o swoim 30 letnim pobycie na Węgrzech i historii przyjaźni z rodziną Polagar. Pełnił też trudną rolę tłumacza pomagając Zoltanowi w prezentacji regionu Villany i win bez możliwości ich spróbowania – praca mówiona nie ułatwia picia. Przyjaźń rodzin Tauber Wasilewski i Polgar ma już 25 lat i zaowocowała inwestycją Polaków w węgierską winnicę. Teraz część węgierskiego wina wraca do Polski nawiązując do tradycji węgrzyna, wina węgierskiego dostępnego we dworach szlacheckich i karczmach Rzeczpospolitej.
Katalin Polgar, żona Zoltana i Joanna Tauber, siostra Macieja Wasilewskiego są adresatkami wina dla dam – słynnego Credo. Wino oprócz Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon zawiera też Merlota i Blaufrankisch, co nadaje mu aksamitny smak. Katalin, która nie mogła tym razem przyjechać do Polski jest także enologiem i dobrym duchem winnicy. Nie ma za już za złe mężowi że zamiast podróży poślubnej zaprosił ją do pomocy w opryskach dopiero co wyrwanej z rąk PGRu winnicy.
Joanna Tauber podkreśla zalety Syriah 2015. Sadzonki tego szczepu po długich staraniach sprowadził z regionu Chatteneuf du Pape 20 lat temu Zoltan Polgar. Joanna podkreśla, że to taka część nowego świata w nowej Europie – wino, które można postawić przy każdej okazji na przykład przy nowoczesnej kuchni Fusion i spotkaniach młodych ludzi.
Rozmowy komercyjne z sektorem horeca prowadził szef czołowego polskiego dystrybutora win Partner Center Krzysztof Apostolidis i Darek Jażdżyk, dyrektor regionu warszawskiego. Obaj panowie podkreślali unikalność polskiego wina z Węgier. Polski rynek jest już gotowy na przyjęcie jakościowych win wymagających indywidualnego podejścia, będących w centrum uwagi spotkań towarzyskich. Polska historia i dostosowanie win Tauber Wasilewski do polskiego gustu zwiększają zainteresowanie.
Nieoczekiwaną atrakcją spotkania było zaserwowanie słodkiego białego wina z Villany ze szczepu Gold Linden. Jest to alternatywa do win Tokaj, wymyślona przez Macieja Wasilewskiego a zrealizowana przez Zoltana. Nie jest ono na razie dostępne w Polsce, z wyjątkiem prywatnej piwniczki rodziny Tauber Wasilewski w Warszawie.
Poniżej galeria zdjęć z tego wydarzenia: