O nas

Historia Tauber Wasilewski Vinery jest nierozłącznie związana z rodziną Polgar.

Polgarowie i rodzina  Tauber Wasilewski są kontynuatorami pięknej polsko węgierskiej tradycji przyjaźni i współpracy. Już w średniowieczu na wino w Polsce mówiło się węgrzyn, a Rzeczpospolita obojga narodów korzystała z antycznych winiarskich tradycji ówczesnych południowych sąsiadów. Potem oba zaprzyjaźnione kraje przechodziły trudne czasy wojen i powstań narodowych.

Stefan Batory z Węgier wyniesiony został na tron polski, generał Józef Bem walczył w powstaniu Wiosny Ludów. Nawet w czasach zaborów i imperium austriackiego znana była muzyczna przyjaźń Fryderyka Chopina i Franza Liszta. A potem nastąpiło pół wieku powojennego komunizmu, który przekształcił rodzinne majątki w obu krajach w PGR-y.

Rodzinna inwestycja

W 1975 roku dwoje młodych studentów ogrodnictwa Katalin i Zoltan Polgar wraca do Villány z mocną świadomością właścicieli winnicy. Odbywają praktykę w miejscowym PGRze, którą kończą jako właściciele pół hektara zapuszczonej winnicy. Ich miesiąc miodowy upłynął na przeprowadzeniu pierwszych oprysków. Pod koniec zmiany systemu mają już 9 hektarów. W tym czasie na studia w Budapeszcie przyjeżdża Maciej Wasilewski – już tam zostanie i założy rodzinę. Znajomość z Zoltanem i Katalin przekształca się w przyjaźń, a później we wspólną inwestycję w winnicę. 

Siostra Macieja Joanna Tauber pomaga w powstaniu marki Tauber Wasilewski skierowanej na polski rynek i wybiera odpowiednie wina.

Dlaczego węgierskie wino

Tauber Wasilewski Vinery realizuje marzenie o stworzeniu „wielkiego cuvée” środkowej Europy. Słynne Elixir i Credo to wina, których nie wyjmuje się z piwnicy bez 5 letniego leżakowania. Ich dopełnieniem są lżejsze i młodzieńcze wina w stylu śródziemnomorskim.

W piwnicach są więc wyjątkowe i muzealne wręcz roczniki z ostatnich 40 lat produkowane tradycyjną metodą z wykorzystaniem starego sprzętu jak i naturalne wina bez dodatków z uprawy przyjaznej naturze, zachowujące lekką owocową nutę.

Wina z Węgier towarzyszyły Polakom w czasie długiej historii ostatnich stuleci, nie może ich zabraknąć w Polsce w 21 wieku.