Spotkanie z winem Tauber – Wasilewski w Klubie Polskiej Rady Biznesu

Posiłek bez wina jest jak dzień bez słońca” mawiał Antheleme Brillat – Savarin, pisarz i mistrz sztuki kulinarnej.

To myśl przewodnia spotkania  przy winie Tauber – Wasilewski w Klubie Polskiej Rady Biznesu.

Dla zaproszonych gości Joanna Tauber przygotowała 4 sztandarowe wina z winnicy w Villany:  Syrah 2015, Cabernet Franc Kopar 2015, Credo 2012 i ElixirBarriqueCuvee 2012 oraz ciekawe historie związane z winnicą.

Ulubionym winem Joanny jest Credo – to wino o głębokim purpurowym kolorze, jedwabistej materii i dojrzałym  aromacie – kwintesencja jakości i elegancji.

Aprzy tym  opowieść związana z inwestycją rodziny w Villany. Jej mieszkający na Węgrzech brat, Maciek Wasilewski wiele lat namawiał Zoltana Polgarana wspólną inwestycję. Większość “pertraktacji” toczyła się przy winie, więc za każdym razem trzeba było zaczynać od początku. Tylko dzięki KatalinPolgar panowie w końcu uzgodnili dosyć proste w sumie warunki. A właściwie nie pamiętali co uzgodnili. Wychodzi na to ze Katalin po prostu  arbitralnie ustaliła zasady współpracy. I działa.

Aromat wiśni i śliwki z wyczuwalnymi nutami czekolady i kakao tak można opisać Cabernet Franc, jedno z ulubionych win Macieja Wasilewskiego, którym delektowali się zaproszeni goście.

Na spotkanie z winem Tauber – Wasilewski nowy szef kuchni AmberRoom Kamil Rzechowicz skomponowałautorskie menu, które doskonale smakowało z mocnymi czerwonymi winami z Villany. Przygotowane przez Kamila potrawy to połącznie tradycyjnej kuchni polskiej ze światowymi trendami kulinarnymi.

Na przykład tatar z polędwicy wołowej, żółtko, marynowane grzyby, czarna trufla, ziemniak truflowy pasują idealnie do legendarnego, mocnego, męskiego Elixir 2012. Podobnie jak polędwica z jelenia i Syriah 2015.

Mniej oczywistą kombinacją jest już filet z jesiotra, ziemniaki la Ratte, assiette z kalafiora, burak, trufla, kawiorowe beurreblanc i czerwone Credo lub Cabernet Franc. W każdej kombinacji broni się krem z palonego selera i polskie sery zagrodowe.

Ale wino to nie tylko towarzysz posiłku ale przede wszystkim dopełnienie spotkań towarzyskich, nie musi dominować ale powinno motywować i ułatwiać rozmowy.

Były więc najnowsze, trzymające w napięciu wiadomości z Villany o roczniku 2019. Padające przez większość sezonu deszcze zmniejszyły zbiór winogron o 40%. Jednak ciepła i słoneczna jesień pomogła w pięknym dojrzewaniu pozostałych winogron i Zoltan Polgar ocenia potencjał rocznika bardzo dobrze    „No cóż, będzie mniej do picia, ale więcej do smakowania” Obecnie butelkowane są wczesne zbiory kekfrankosz, muskatel i chardonay.

Nie obyło się też bez komentarzy politycznych – Polska i Węgry w podobnym cyklu przechodzą przez meandry historii w ostatnich dziesięcioleciach. Dzisiaj łączy je już nie tylko generał Józef Bem ale rosnąca admiracja do wina i sposobu bycia.

Spotkanie zakończyły rozważania na temat węgierskiej duszy. Jak pisze Sandor Marai, ulubiony pisarz szefowej klubu Polskiej Rady Biznesu, mądrość Węgra bierze się z wyksztalcenia i wypitego wina.

Co przyniesie Polakom węgierskie wino Tauber – Wasilewski?